Brak NIP na fakturze, a prawo do odliczenia VAT
W rzeczywistości gospodarczej często występują sytuacje, w których otrzymane faktury nie posiadają wszystkich wymaganych danych, na przykład faktura nie zawiera NIP nabywcy. Nie zawsze jednak drobny błąd wykluczy odliczenie VAT.
Aby zmaterializowało się prawo do odliczenia VAT, muszą się spełnić określone warunki ustawowe. Po pierwsze należy wskazać przesłanki materialne wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, który podaje, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zasadniczo więc konieczny jest związek między nabywanymi towarami i usługami a transakcjami opodatkowanymi dokonywanymi przez nabywcę.
Poza wskazanym warunkiem pozytywnym, należy mieć na uwadze przesłanki o charakterze negatywnym, których wystąpienie wyklucza prawo do odliczenia podatku. Przesłanki te zostały wymienione w art. 88 ustawy VAT. Wśród nich znaleźć możemy takie okoliczności jak na przykład:
∑ sprzedaż udokumentowaną fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
∑ transakcję, która nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku,
∑ wystawione faktury stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane,
∑ wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze.
Ponadto, zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 10 ustawy VAT prawo do obniżenia kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta